Kako da se prijavim za ESC projekte u inostranstvu?
Morate se registrovati na Evropski omladinski portal. Kada napravite vaš profil, možete da pregledate različite dostupne projekte i da se direktno prijavite preko interneta. Detaljnije informacije o tome kako se prijaviti za projekte možete pronaći na ovoj stranici.
Koliko će me koštati volontiranje?
Putem ESC-a pokrivaju se svi/većina osnovnih troškova! Program će dodeliti sredstva vašoj organizaciji domaćinu da vam pronađe smeštaj i plati hranu, ali program će takođe pokriti troškove vezane za vizu, putovanje u zemlju domaćina, pa čak i za časove jezika! Pored toga, svakog meseca dobićete džeparac.
Da li dobijam podršku pri zahtevu za vizu?
Da. Vaša podržavajuća organizacija može vam pomoći u procesu, a organizacija koja će vas ugostiti može vam pomoći i sa strane zemlje domaćina. I dalje ćete morati da prođete kroz neophodne sastanke u relevantnoj ambasadi. Svi troškovi vezani za molbe za vizu pokriveni su programom.
Kako da se osiguram tokom boravka u inostranstvu?
Organizacija koja vas šalje registrovaće vas u svetskoj organizaciji za zdravstvene usluge CIGNA, sa međunarodnim planom osiguranja za sve vreme trajanja vašeg projekta. Svi troškovi su pokriveni, ali bi ih trebalo koristiti na odgovarajući način, samo u potrebnim okolnostima.
Loše znam engleski. Mogu li i dalje volontirati u inostranstvu?
Apsolutno možeš. ESC je višejezični program, a znanje engleskog jezika uopšte nije obavezno. Naravno, neke organizacije mogu zahtevati da znate engleski ili neki drugi jezik, jer je to potrebno za njihove aktivnosti. Ali možete pronaći projekte koji ne zahtevaju nikakve posebne jezičke veštine.
Nemam diplomu, a nemam ni radno iskustvo. Mogu li i dalje učestvovati u projektu?
Možete i trebali biste! Organizacije ne zahtevaju nikakvo obrazovanje, niti radno iskustvo bilo koje vrste. Kada potencijalna organizacija domaćin razmotri vašu prijavu, ono što će pogledati je vaša motivacija. To je ono što biste trebali da imate!
Da li će mi volontiranje pomoći da nađem posao nakon mog projekta?
Jedan od ciljeva ESC-a je da poveća vašu zapošljivost pružanjem dragocenih veština kroz vaše radno iskustvo. Čak i ako vaš projekat nije redovan posao, pružiće vam ključne stvari da saznate više o određenim temama, da naučite neke tehničke / praktične veštine, ali i neke „meke veštine“ (kako raditi u timu, razgovarati sa grupom, rad sa potrebama ljudi, itd.) Na kraju svog projekta moći ćete da izradite svoj “Youthpass” sertifikat koji navodi sve što ste naučili kroz svoje volontersko iskustvo.
U koliko projekata mogu volontirati?
Možete učestvovati samo u jednom dugoročnom projektu volontiranja (između 2 i 12 meseci), ali u više timskih projekata volontiranja (između 2 nedelje i 2 meseca). Ako se smatrate osobom sa manje mogućnosti, možete učestvovati u pojedinačnoj aktivnosti između 2 nedelje i 2 meseca i iskoristiti „Naprednu planiranu posetu“ pre početka vašeg projekta.
U koje zemlje mogu ići na volontiranje?
Možete da volontirate u bilo kojoj zemlji EU (osim Španije), kao i u Turskoj, na Islandu i u Severnoj Makedoniji. Švajcarska nije deo ESC-a, ali ima svoju evropsku dobrovoljnu službu u kojoj možete učestvovati.
Jednom u mom projektu, da li je dozvoljeno putovanje okolo?
O slobodnom vremenu moraćete da razgovarate sa vašom organizacijom koja pruža usluge hostinga. Podrazumevano, pored dva uzastopna slobodna dana u nedelji, možete kumulirati dva slobodna dana svakog meseca, koja se mogu koristiti za putovanja u regionu. Imajte na umu da ESC ne treba koristiti samo kao priliku za putovanje. Vaša motivacija treba da leži u projektu solidarnosti u kojem učestvujete. Ako se vaša prijava fokusira na vašu želju da otkrijete zemlju hostinga i njen region, vaša prijava najverovatnije neće biti prihvaćena.
Jednom u svom projektu, sa kim da se obratim ako imam problema?
Imate više mogućih kontakata koji će vas podržati tokom vašeg projekta. Na novom mestu biste se trebali osloniti na dodeljenog koordinatora, koji je tu da vas vodi za aktivnosti, ali i za integraciju u vašem novom okruženju. Takođe imate mentora, lokalnu osobu s kojom možete razgovarati, da biste bolje razumeli lokalnu kulturu, ali i da razmislite o svom volonterskom iskustvu. Nažalost, može se desiti da imate problema sa organizacijom domaćinima i / ili sa mentorom. Zatim možete kontaktirati vašu pomoćnu organizaciju, organizaciju sa Kosova koja vas je poslala u inostranstvo.
Nikad nisam putovao u inostranstvo, nikada nisam živeo sam, da li je dobra ideja da se pridružim ESC projektu?
To je odlična ideja! Ovo je savršen način za podršku u takvoj avanturi. Preduzimanje tako velikog koraka može biti stresno, ali aktivno će vam pomagati organizacije koje pružaju usluge hostinga i podrške pre, tokom i nakon vašeg projekta. Vaša podržavajuća organizacija će organizovati trening pre odlaska da biste znali šta možete očekivati tokom primene vašeg projekta. Na početku vašeg projekta učestvovaćete u obuci prilikom dolaska. Ako vaš projekat traje više od 6 meseci, moći ćete da razmislite o svom iskustvu na sastanku za srednjoročnu evaluaciju. Smatra se da je program dostupan svima, počev od 18. godine, tako da ne biste trebali da brinete zbog nedostatka životnog iskustva!
Mogu li da završim svoj projekat pre planiranog kraja?
To se može učiniti samo ako je to opravdano opravdano i ako su pokušani svi načini posredovanja (u slučaju sukoba) ili poboljšanja (u slučaju nezadovoljstva, na primer). MOLIM VAS, pre nego što se prijavite, budite sigurni da ćete biti na raspolaganju tokom celog trajanja projekta. Ne prijavljujte se za projekte koji se preklapaju sa vašim studijama ili mogućnostima za posao. ESC projekat je obaveza, a vi imate odgovornost kao volonter.