Evropska inicijativa za solidarnost (ESC) – Informacije za zainteresovane organizacije
Evropska inicijativa za solidarnost (ESC) ima za cilj podsticanje solidarnosti u evropskom društvu, uključivanje mladih i organizacija u pristupačne i kvalitetne solidarne aktivnosti. Mladim ljudima nudi mogućnosti da pokažu solidarnost, iskažu posvećenost u korist zajednica i pomognu u rešavanju izazovnih situacija širom Evrope. Istovremeno, mladima omogućava sticanje korisnog iskustva, veština i kompetencija za lični, obrazovni, socijalni, građanski i profesionalni razvoj, poboljšavajući tako njihovu zapošljivost.
Evropska inicijativa za solidarnost se gradi na dostignućima više od 25 godina trajanja evropskih programa u oblastima volontiranja i mladih, posebno na iskustvu Evropske volonterske službe.
ESC omogućava mladim Evropljanima/kama od 18 do 30 godina da se kao volonteri/ke pridruže organizacijama u inostranstvu, uz finansijsku pomoć Evropske komisije. Budući da je Kosovo* partnerska zemlja ovog programa, organizacije iz naše zemlje mogu ugostiti volontere/ke iz zemalja učesnica Evropske inicijative za solidarnost.
Primanje volontera koji će vam pomoći u implementaciji vaših programa pruža velike prednosti za organizaciju. Mladi sa sobom donose motivaciju da pomognu lokalnoj zajednici, iskustvo iz sopstvene države, osećaj inovacije koji može da ojača tim lokalnih volontera/ki. Rad u multikulturalnom timu uvek je način da pronađete nove načine da se stvari urade, da se grade ideje na nove načine, da se razmišlja izvan okvira. Program Evropske inicijative za solidarnost pokriva troškove smeštaja, hrane, lokalnog prevoza, vize i putovanja za volontera/ku, kao i neke administrativne troškove u slučaju smeštaja ili slanja volontera/ki.
Postoje dve vrste volonterskih aktivnosti koje organizacija može planirati:
- Individualno volontiranje, pri čemu se međunarodni/a volonter/ka u potpunosti uključuje u lokalni projekat, u trajanju od 2 do 12 meseci. Ukoliko ima kapacitet, organizacija može primiti više pojedinačnih volontera/ki istovremeno. Imajte na umu da se u nekim slučajevima, mogu organizovati volonterske aktivnosti od dve nedelje do dva meseca za mlade ljude sa manje mogućnosti (young people with fewer opportunities).
- Timovi za volontiranje, gde grupa od 10 do 40 mladih može doći da učestvuje u aktivnostima od 2 nedelje do 2 meseca.
Obe vrste aktivnosti su način da organizacije postignu ciljeve kroz motivaciju i energiju mladih iz različitih društava. Svi imaju koristi od tih projekata.
Naravno, primanje volontera/ki podrazumijeva i niz odgovornosti. Organizacije koje primaju volontere/ke moraju osigurati da se mladi ljudi koji im dolaze ugoste na pravilan i siguran način (pogodan smeštaj, zdrava hrana, podrška za integraciju u lokalnu zajednicu, pomoć u lokalnom prevozu, itd.), da im bude pružena podrška i smisleni zadaci koji ne zamenjuju radna mesta i koji imaju uticaja na lokalnu zajednicu i predstavljaju dobro iskustveno učenje za volontera/ki. Dakle, organizacije i institucije koje žele da ugoste volontere/ke moraju, kao prvi korak, da se prijave za Oznaku kvaliteta, potvrdu da imaju sposobnosti da učestvuju u ESC programu. Oni moraju da razumeju program, njegove vrednosti i njegove zahteve i pokažu da su u stanju da podrže volontera/ke tokom implementacije projekta. Nakon dobijanja Oznake kvaliteta, organizacija, zajedno sa svojom partnerskom organizacijom iz zemlje koja učestvuje u Evropska inicijativa za solidarnost, može konkurisati za bespovratna sredstva Evropske inicijative za solidarnost i dobiti svoje prve evropske volontere.
Oznaka kvaliteta (raniji postupak akreditacije) za organizaciju predstavlja ulaznicu za Evropsku inicijativu za solidarnost. To je preduslov za učešće u projektima volontiranja, ali ne dovodi automatski do grantova Evropske inicijative za solidarnost. Buduće prijave za grantove biće ocenjivane na osnovu kriterijuma predstavljenih u Programskom vodiču (koji se objavljuje za svaku godinu) i u skladu sa kvalitetom određenog projekta.
Prijave za Oznaku kvaliteta mogu se podneti u bilo koje vrijeme tokom programskog perioda. Prijave sa Kosova treba podneti programu SALTO za jugoistočnu Evropu.
Postoje dve vrste uloga koje organizacija ili institucija mogu preuzeti preko Evropske inicijative za solidarnost:
- Uloga domaćina, odabir volontera/ki koji će se pridružiti vašim programima, i obezbeđivanje dobrodošlice, smeštaja i iskustvenog učenja za njih;
- Uloga podrške, slanje volontera/ki na projekte u inostranstvu, pripremanje volontera/ki pre odlaska, mentorisanje na daljinu tokom implementacije projekta, a zatim omogućavanje njihovog povratka na Kosovo.
Organizacije i institucije, kada se prijavljuju za Oznaku kvaliteta, mogu odlučiti da se prijave za ulogu domaćina, podrške ili oboje.
Organizacije sa Kosova, kao i druge organizacije iz tzv. Partnerskih zemalja, mogu učestvovati u volonterskim aktivnostima kao partneri. To znači da prijave za volonterske aktivnosti moraju podneti partnerske organizacije osnovane u nekoj od zemalja učesnica (države članice EU, Island, Severna Makedonija i Turska). To može biti bilo koja javna ili privatna organizacija koja poseduje Oznaku kvaliteta. Za organizacije koje još uvek nemaju partnerstva u inostranstvu, spisak organizacija akreditovanih od strane Evropske inicijativa za solidarnost može se pronaći na internetu, gde je predstavljen način za kontaktiranje novih potencijalnih partnera.
Akreditovane organizacije takođe mogu poslati lokalne volontere na projekte Evropske inicijative za solidarnost u inostranstvu. Organizacije za podršku pomažu odlazećim volonterima, osiguravajući da mladi imaju koristi od iskustva i podržavaju njihovu reintegraciju u društvo nakon povratka, gde mogu nastaviti solidarni rad.
Primanje volontera/ki nije teret, već je prednost. GAIA je volonterska organizacija i ne možemo se dovoljno zahvaliti svim nadahnjujućim mladim ljudima koji su nam se pridružili, na nekoliko meseci ili duže, sa zajedničkim ciljem da pomognemo da svet postane bolje mesto za život, dok istovremeno uče o drugima i o sebi. Želimo da podstaknemo organizacije i institucije sa Kosova da se pridruže pokretu i budu deo ovih bogatih međunarodnih razmena.
Korisne informacije o Evropskoj inicijativi za solidarnost:
Vodič o Ervorpskoj inicijativi za solidarnost 2020.
SALTO za Jugoistočnu Evropu, resursni centar
Publikacije u vezi sa volontiranjem
Glasovi volontera: lista svedočenja volontera iz celog sveta
Priče naših volontera: Florian, Célia & Hugo, Élisa
Promena perspektive, projekat realizovan
od strane naših volontera tokom COVID-19 krize